Dzisiejszy dzień ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat osób niewidomych i niedowidzących. Jest znany również jako White Cane Safety Day i został ustanowiony w 1964 roku przez prezydenta USA Lyndona B. Johnsona. Od tego czasu jest obchodzony na całym świecie.
Laska działa jak przedłużenie ręki, pozwalając na wyczuwanie rodzaju podłoża oraz lokalizowanie przeszkód z wyprzedzeniem. Pełni również funkcję informacyjną – dzięki niej osoby postronne, w tym kierowcy, wiedzą, że jej użytkownik jest osobą niewidomą lub słabowidzącą, co zwiększa ostrożność w sytuacjach drogowych.
Biała laska została wprowadzona do użytku na początku XX wieku. W 1921 roku, brytyjski fotograf James Biggs, który stracił wzrok w wyniku wypadku, pomalował swoją laskę na biało, aby była bardziej widoczna dla kierowców. Z czasem, biała laska stała się międzynarodowym symbolem osób niewidomych.
W Wielkiej Brytanii niewidomi musieli jednak czekać aż 10 lat, kiedy Klub Rotariański w miejscowości Westham, sprezentował niewidomym z tej miejscowości białe laski, aby używali ich w czasie poruszania się. Sprawa stała się głośna w całej Wielkiej Brytanii dzięki temu, że wydarzenie to trafiło do środków masowego przekazu. Radio BBC zasugerowało, aby wszyscy niewidomi w Wielkiej Brytanii otrzymali takie białe laski. Od 1932 r. Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych, działający od 1868 r. na rzecz osób niewidomych, zaczął oficjalnie rozprowadzać białe laski
Istnieje kilka rodzajów białych lasek, w tym laski orientacyjne, sygnalizacyjne i podpórcze (przede wszystkim dla osób starszych), które różnią się materiałem wykonania oraz konstrukcją. Podział ze względu na materiał to: laski aluminiowe, grafitowe, z włókna szklanego, z włókna węglowego i kompozytowe. Najbardziej wytrzymałe są laski aluminiowe i grafitowe. Z kolei laski grafitowe, z włókna szklanego i kompozytowe są bardzo lekkie. Laski używane na drogach natomiast dzielimy na sygnalizacyjne (krótkie używane jedynie do sygnalizowania obecności osoby niewidomej na ulicy, laski nie składane (stanowią jednolitą całość) i laski składane (są podzielone w zależności od długości na 4 lub 5 części).
Przy wyborze białej laski zazwyczaj kierujemy się zasadą, że jej długość — ustawiona pionowo — powinna sięgać użytkownikowi do mostka. Nie jest to jednak sztywna reguła ponieważ niektórzy preferują dłuższe laski, z którymi czują się pewniej i bezpieczniej, wcześniej wyczuwając przeszkody. Laski podpórcze są idealne dla seniorów, a także dla osób z zaburzeniami motorycznymi. Natomiast, jeśli laska ma być używana przez osobę często poruszającą się po mieście i korzystającą z transportu publicznego, dobrym pomysłem byłby zakup składanej laski. Prawie wszystkie dostępne laski mają odblaskowe elementy na całej długości, co zapewnia widoczność jej użytkownika nawet po zmroku.
Osoba niewidoma ma także możliwość wyboru końcówki do laski - może być standardowa, obrotowa, metalowa lub owalna. Wybór zależy od preferencji użytkownika, najlepiej zapoznać się z każdą z nich i wybrać najlepszą dla siebie.
Laski wykrywające przeszkody, znane również jako laski elektroniczne, to zaawansowane narzędzia wyposażone w czujniki, które wykrywają przeszkody na drodze użytkownika. Czujniki mogą być ultradźwiękowe, laserowe lub optyczne. Gdy laska wykryje przeszkodę, informuje osobę niewidomą lub niedowidzącą za pomocą wibracji, dźwięków lub sygnałów świetlnych. Skraca to czas reakcji na przeszkodę co pozwoli bezpiecznie ją ominąć. Wyróżniamy 3 rodzaje lasek elektronicznych:
Laski elektroniczne mogą być wyposażone w GPS oraz możliwość połączenia z aplikacją mobilną. Takie zaawansowane technologie i funkcje sprawiają, że cena zakupu takiej laski może wahać się w przedziale 1500, a 2000 złotych.
Refundacja białej laski z NFZ przysługuje każdej ubezpieczonej osobie niewidomej lub słabowidzącej raz na 6 miesięcy, a wysokość refundacji zależna jest od rodzaju laski. Zlecenie na nią może wystawić już lekarz rodzinnej i lekarz POZ. Poza tym pediatra, okulista, neurochirurg, specjalista chorób wewnętrznych, chirurg dziecięcy i ogólny, chirurg onkolog, reumatolog, geriatra, felczer, fizjoterapeuta, a także lekarz rehabilitacji i specjalista ortopedii i traumatologii. Niewiele osób może o tym wiedzieć, ale zlecenie na białą laskę może wystawić także lekarz wykonujący świadczenia w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowane w warunkach domowych, a także pielęgniarka lub położna.
Obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie, ale nie na na laski z tej samej kategorii np. laski podpórcze (składaną i nieskładaną) lub laski orientacyjne (składaną i nieskładaną). Zlecenie wystawione będzie na jeden produkt, a więc przykładowo w przypadku laski podpórczej składanej i laski orientacyjnej nieskładanej lekarz powinien wystawić dwa odrębne zlecenia. Można je zrealizować w sklepach medycznych oraz internetowych mających podpisaną umowę z NFZ. Refundacje obejmują także wymienne końcówki do laski orientacyjnej, także końcówki obrotowe.