Skąd biorą się agresywne zachowania u starszych osób? Jednym z powodów jest demencja starcza. Jej objawami są min. nerwowość i agresja skierowana nie tylko do siebie, opiekunów ale również do bliskich. Chory zaczyna odczuwać bezradność . Jest bardzo często świadomy tego, że w jego ciele zachodzą nieodwracalne zmiany i jest mu się ciężko z tym faktem pogodzić. Wiele osób ciepiących na demencję odczuwa też ból ale i lęk przed przyszłością i samotnością. Wiele chorych chciałoby zachować swoją niezależność, dlatego niechętnie odnosi się do prób pomocy.
Zdarza się również, że agresywne zachowanie u seniora jest z kolei próbą wołania o pomoc. Osoba starsza może swoim zachowaniem chcieć zwrócić na siebie uwagę i odzyskać kontakt z bliskimi, którzy się od niego odsunęli.
Agresywne zachowanie może wywoływać nie tylko samą chorobą. Może to być :
-niedobór serotoniny,
- długotrwały ból,
- błędy popełniane przez opiekuna,
- efekty uboczne przyjmowania niektórych leków,
Może się zdarzyć, że senior będzie wykonywał gwałtowane ruchy, używał wulgaryzmów i gróźb. Może używać siły fizycznej wobec innych (bicie, kopanie, gryzienie, stawianie oporu podczas wykonywania codziennych czynności).
Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy przypadek jest inny i każdy człowiek jest inny. Kilka najskuteczniejszych metod może stać się przydatnych :
- cierpliwość - można mieć wrażenie, że osoba starsza „robi Ci na złość”. Jej zachowanie wynika jednak z postępu choroby lub jest następstwem działania leków, które przyjmuje. Należy wykazać się dużą cierpliwość w rozmowie z osoba straszą. Tłumaczyć spokojnym i miłym tonem, nie wchodząc w reakcje podczas agresywnych zachowań.
- obserwacja – przebywanie z osobą straszą /demencyjną daje jej pewien obraz. To właśnie przez obserwacje można dostrzec jakie zachowania, gesty wskazują na to, że dana osoba może mieć wybuch złości. Uważna obserwacja pomoże nam odwrócić w porę negatywne zachowanie.
- spokojne otoczenie – ważne jest, aby osoba , która wykazuje agresywne zachowania miała spokojne otoczenie. Nie należy przebodźcowywać tej osoby nadmierną stymulacją. Starajmy się raczej wyciszyć ją a wszelkie głośne bodźce - wyłączyć.
- porada lekarza – na pewno warto zasięgnąć opinii lekarza, kiedy agresywne zachowania powodowane są przez urojenia bądź omamy.
- wygoda - ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy chorych z ograniczeniami ruchowymi. Źle dobrane np. uciskające ubranie, niekomfortowa pozycja może wyzwalać agresywne zachowania.
Przy opiece nad osobą straszą z demencją, warto pamiętać o tym, że bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu jest spokój i przewidywalność. W relacjach z taką osobą powinniśmy być stanowczy, ale jednocześnie empatyczni i opanowani. Mowa powinna być wyraźna ,lecz bez podnoszenia głosu.
Komunikacja prostymi, krótkimi zdaniami na pewno przyniesie dużo korzyści. Należy pamiętać , że demencja starcza to choroba, a agresywne zachowania są wywoływane właśnie przez nią, dlatego osoba bliska bądź opiekun nie powinien brać takich zachowań do siebie.