Oba sprzęty to nieoceniona pomoc dla seniorów lub osób z niepełnosprawnością ruchową, które mają ułatwić im codzienną aktywność fizyczną taką jak wstawanie z łóżka czy samodzielne poruszanie się. To pośredni wybór między laską lub kulą, od których jest dużo bardziej stabilny i doskonale sprawdzi się w przypadku osoby mającej problem z utrzymywaniem równowagi, a wózkiem inwalidzkim, w porównaniu, do którego angażuje się osobę niepełnosprawną do samodzielnego chodzenia i zapobiega zaniku mięśni.
Wiele produktów ma zamontowany kosz na zakupy oraz siedzisko, które bardzo przydaje się, aby odpocząć w trakcie chodzenia. Wiele możliwości modyfikacji sprawia, że wybór odpowiedniego chodzika lub balkonika staje się prosty i dostosowany do potrzeb pacjenta do granic możliwości.
Najważniejszym aspektem poza przeznaczeniem jest wysokość - nie każdy produkt ma możliwość regulacji wysokości konstrukcji, uchwytów i kół. Wybierz model tak, aby zapewniał choć jedną z regulacji, aby osoba niepełnosprawna nie była zmuszona do zginania kolan albo chodzenia na palcach. Wysokość uchwytów czy rączek powinna być dopasowana do wysokości, na której znajdują się biodra pacjenta. Zapewni to wygodne i komfortowe poruszanie się.
Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość złożenia konstrukcji, co znacząco ułatwi to podróżowanie z chodzikiem oraz oszczędzi miejsce przechowywania. Ważne, żeby zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest chodzik co ma bezpośrednie odzwierciedlenie na jego ciężar.
Zakup tego sprzętu jest w 70% refundowany przez NFZ, ale tylko w okresie co 5 lat.
Poza tym istnieje także możliwość wypożyczenia w sklepach medycznych.