O dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne można starać się w placówkach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub poprzez stronę internetową Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przy staraniach o dofinansowanie niezbędne będzie orzeczenie o niepełnosprawności. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od gminy, aczkolwiek nigdy wartość nie jest pokryta w całości. Pozostałą kwotę musimy pokryć sami lub z pomocą fundacji.
Opieka nad osobą leżącą wymaga czasu i troski. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia chorego, jest dobrze dobrane łóżko rehabilitacyjne. Są dwie możliwości: wynajem lub zakup. Przed podjęciem decyzji musimy odpowiedzieć na zasadnicze pytania:
- czy chory ma szansę na powrót do sprawności,
- w jakim wieku jest osoba, dla której szukamy łóżka,
- jakie środki finansowe możemy przeznaczyć na łóżko.
Jeśli mamy do czynienia z chorobą przejściową (np. unieruchomienie po operacji) i są duże szanse, że chory wróci do sprawności, powinniśmy postawić na wynajem łóżka. Jest to opcja o wiele tańsza niż jego zakup.
Jeśli jednak problem dotyczy osoby starszej lub jej choroba będzie postępować, w tym przypadku powinniśmy raczej przemyśleć opcję zakupu łóżka specjalistycznego. Odpowiednie łóżko dla osoby lezącej to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu samego
użytkownika oraz jego opiekunka.
Jakie i które funkcje będą ważne przy wyborze łóżka? Podpowiadamy:
Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru łóżka?
Z pewnością rodzaj choroby osoby leżącej – wybór łóżek na rynku jest bardzo duży od klas ekonomicznych , przez standardowe po wielospecjalistyczne łóżka premium. Musimy ocenić możliwości motoryczne użytkownika i funkcje łóżka – istotne jest czy osoba może się poruszać, wstawać i w jakim stopniu. Większość łóżek wyposażona jest w trójkąt umożliwiający podniesienie, zmianę pozycji przez samego użytkownika.
Innym istotnym aspektem jest bezpieczeństwo – elementem zabezpieczającym osobę leżącą przed upadkiem są barierki boczne, jednak nie każdy model łóżka będzie takowe posiadał. Zakres regulacji wysokości jest niezwykle ważny w przypadku osoby przemieszczającej się z łóżka na wózek jak również dla samego opiekuna. Najbardziej popularne są łóżka z wbudowanym napędem elektrycznym, sterowanym za pomocą pilota.
Ważne będzie także ustawienia łóżka w domu. Standardowe łóżka ortopedyczne mają rozmiary (z obudową) 110cm na 220cm i taką przestrzeń potrzebujemy wygospodarować. Dla osób cięższych (powyżej 165kg ) można zamówić specjalne łóżka z większą mocą podnośnika. Ustawiając łóżko warto również przemyśleć kwestię dostępności do niego opiekunowi z obu stron. Zaleca się również, aby znajdowało się ono z dala od okna, aby nie narażać chorego na przeciągi.
Podczas zakupu lub wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego warto pomyśleć o materacach przeciwodleżynowych, o których możesz poczytać tutaj.
Akcesoria dodatkowe
Do łóżka można dokupić: