Wylew to ogólna nazwa wylewu krwi do mózgu. Jest to tzw. udar krwotoczny (spowodowany wylewem krwi do mózgu), i niestety często cięższy w skutkach niż udar niedokrwienny, występujący znacznie częściej(oznaczający nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu). Pierwszymi jego objawami jest silny, nagły ból głowy, mdłości czy niedowład. Leczenie udaru przeprowadza się w warunkach szpitalnych i bardzo ważny jest tutaj czas.
W szybszej i skutecznej rehabilitacji osoby po wylewie, bardzo duży wpływ ma stan ogólny osoby, wiek oraz szybka hospitalizacja. Włączenie odpowiedniej rehabilitacji po wylewie mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do zmniejszenia uszkodzeń mózgu co pozwoli na swobodne i w pełni samodzielne funkcjonowanie. Co więcej przy dobrze dobranej i wykonanej rehabilitacji doznany uszczerbek nie będzie w ogóle zauważalny. Niemniej jednak bardzo dużo zależy od tego, jaki obszar mózgu ulegnie uszkodzeniu. Proces regeneracyjny jest długotrwały, ale regularne i sumienne ćwiczenia dadzą dużą nadzieję na powrót do sprawności.
Powodzenie rehabilitacji jest w dużej mierze uzależnione od rehabilitantów, którzy wdrażają odpowiedni program medyczny oraz posiadają umiejętność zachęcenia pacjenta do codziennych ćwiczeń. Jest to kluczowe w walce o odzyskanie sprawności.
Na wybrany sprzęt rehabilitacyjny można otrzymać refundację z NFZ, dzięki czemu nie trzeba samemu pokrywać wszystkich kosztów jego zakupu. Refundacja polega na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do zakupu sprzętu na podstawie zlecenia
wypisanego przez lekarza. Zasada oraz lista przedmiotów refundowanych w ramach NFZ są określone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie ( Dz.U. z 2013, poz.1565).
Refundację z NFZ można otrzymać na zakup wózka inwalidzkiego, balkonika, a także produktów przeciwodleżynowych. Dzięki temu kwoty, w pewnym procencie są pokryte z NFZ.
W przypadku łóżka rehabilitacyjnego , które nie jest produktem refundowanym z NFZ, istnieje możliwość wypożyczenia lub zakupu. Przy zakupie, warto skorzystać z dofinansowania PFRON, czyli Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim ze względów zamieszkania MOPS czy PCPR.
Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowo status osoby niepełnosprawnej, czyli posiadającej długotrwałą(okresową lub trwałą), obniżoną sprawność, przez, którą nie może pełnić swojej roli społecznej. Wystawiane jest przez wojewódzkie lub powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest podstawą do przyznania osobie z niepełnosprawnością wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów. Jakie płyną z tego korzyści? Oto kilka z nich: