Wraz z wiekiem w organizmie osoby starszej dochodzi do wielu zmian, które zaburzają jego funkcjonowanie. Metabolizm zwalnia, mięśnie zanikają – nie rzadko w ich miejsce pojawia się tkanka tłuszczowa. Gorzej pracują również ślinianki, co powoduje ograniczenie produkcji enzymów trawiennych. Bardzo często dochodzą do tego ubytki zębów, które utrudniają gryzienie .
Niewłaściwie pogryziony pokarm z kolei, powoduje dyskomfort żołądkowy oraz zaparcia. Leżący lub siedzący tryb życia powoduje, że aktywność fizyczna seniora zmniejsza się właściwie do zera. Brak ruchu bardzo spowalnia pracę układu trawiennego. U osób starszych bardzo często można zaobserwować:
Unieruchomienie, zwłaszcza u osób, które do tej pory były aktywne, potęguje uczucie bezradności.
Senior staje się apatyczny i milczący. Taki stan może doprowadzić nawet do depresji. Właściwie dobrana dieta może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.
Dieta osoby leżącej powinna być przede wszystkim lekkostrawna, a więc posiłki gotowane na parze, pieczone, duszone. Warte uwagi są również dobre oleje, pieczywo pełnoziarniste, mleko i jego przetwory, warzywa oraz owoce poddane obróbce cieplnej (osobie leżącej nie służą produkty wzdymające).
Warto wiedzieć, że u osób, które nie są aktywne fizycznie zapotrzebowanie energetyczne znacząco się zmniejsza. Kaloryczność diety osoby leżącej wynosi 1500-1900 kcal u kobiet i 1700-2000 kcal u mężczyzn.
Najlepszą opcją posiłków będą trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwie przekąski. Ze względu na demineralizacje układu sercowo-naczyniowego, dieta osób starszych leżących powinna być bogata w produkty dostarczającej odpowiedniej ilości wapnia i żelaza.
Woda stanowi od 45% do 80% masy ciała człowieka. Ilość wody zawartej w organizmie jest zależna od wielu czynników, w tym płci i wieku – im starsza osoba, tym mniej zawiera wody. Głównymi objawami odwodnienia u osób starszych to ból i zawroty głowy, suchość skóry i błon śluzowych, niska częstotliwość oddawania moczu, zaparcia, osłabienie, a nawet omdlenia. Poza tym zdarzają się problemy z koncentracją i zaburzeniami pamięci.
Senior powinien dziennie wypijać ok. 3l płynów. Mogą to być oprócz wody niegazowanej, kompoty, rozcieńczone soki czy słaba herbata.
Zdarza się, że osoba starsza nie jest w stanie samodzielnie spożywać posiłków. W takim przypadku niezbędna jest pomoc osoby trzeciej. Musi ona przede wszystkim wykazać się dużą cierpliwością. Nie wolno pospieszać ani wmuszać jedzenia.
Zanim podamy osobie leżącej posiłek należy poznać kilka zasad karmienia:
Karmienie za pomocą sondy odbywa się 5-6 razy dziennie. Sama sonda powinna być wymieniana co ok. 6 tygodni. Jej wymianą powinien zajmować się zawsze fachowy personel medyczny dochodzący do domu podopiecznego.