1Średni wiek zachorowania to 60 lat.
Natomiast u osób poniżej 50. roku życia chorobę Parkinsona uznaje się za chorobę Parkinsona o młodym początku.
2To bardzo ,,popularna'' choroba.
Pod koniec 2022 r. badanie wspierane przez Fundację Parkinsona wykazało, że w USA chorobę Parkinsona diagnozuje się co roku u prawie 90 000 osób , co stanowi wzrost o 50% w porównaniu z wcześniej szacowaną liczbą 60 000 diagnoz rocznie. Według
neurologylive.com.
3Historia odkrycia choroby sięga XIX wieku.
Choroba Parkinsona została opisana po raz pierwszy przez brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona w 1817 roku. Jego praca "An Essay on the Shaking Palsy" stanowiła kamień milowy w zrozumieniu tej choroby.
4Czynniki środowiskowe mają wpływ na chorobę.
Mimo że większość przypadków choroby Parkinsona nie ma wyraźnej przyczyny genetycznej, istnieją pewne geny związane z podatnością na tę chorobę. Ponadto, niektóre czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na pestycydy, zostały powiązane z większym ryzykiem zachorowania.
5Postępowanie choroby jest bardzo indywidualne.
Niektórzy ludzie doświadczają zmian w ciągu 20 lat lub dłużej . Inni uważają, że choroba postępuje szybciej, ale tak naprawdę trudno wskazać średni wynik.
6Mężczyźni częściej chorują.
Przede wszystkim choroba ta występuje częściej u mężczyzn. Przyjmuje się że różnica wynosi 3:2 na niekorzyść Panów.
7Nie tylko problemy ruchowe.
Chociaż drżenie, sztywność i trudności w ruchu są charakterystycznymi objawami, choroba Parkinsona może również wpływać na funkcje poza ruchowe, takie jak funkcje poznawcze, apetyt, nastroje i sen.
8Innowacyjne terapie.
W ostatnich latach pojawiły się obiecujące badania nad nowatorskimi terapiami, takimi jak terapia genowa czy leki mające na celu zatrzymanie postępu choroby, co daje nadzieję na bardziej skuteczne leczenie w przyszłości.
9 11 kwietnia obchodzony jest światowy dzień choroby Parkinsona.
W dniu urodzin Jamesa Parkinsona (odkrywcy choroby), obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego schorzenia, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji w miejscach pracy.
10Choroba Parkinsona u młodych ludzi?
Choroba może wystąpić już u osób poniżej 18 lat – mówimy wówczas o Parkinsonizmie młodzieńczym, który występuje niezwykle rzadko.
11Depresja a choroba Parkinsona.
Depresja jest często obserwowana u osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Jej przyczyną jest m.in. niższy poziom dopaminy w mózgu oraz świadomość pogorszenia się jakości życia. Szacuje się, że na depresję choruje ok. 40% pacjentów chorujących także na chorobę Parkinsona.
12Znani pacjenci.
Kilka znanych postaci, takich jak Michael J. Fox, Muhammad Ali czy Salvador Dalí, publicznie ujawniło swoje diagnozy choroby Parkinsona, zwiększając świadomość społeczną związaną z tą chorobą.