Prawidłowo dobrana orteza medyczna umożliwi powrót do zdrowia, poprawi komfort życia i zredukuje ból wynikający z urazu jakim jest złamanie, skręcenie czy stan pozabiegowy. Jednak wybór odpowiedniego produktu nie jest wcale taki prosty, aby dokonać świadomego wyboru ortezy, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom przeczytaj poniższy artykuł.
Różnic można dopatrywać się także w budowie obu wyrobów, orteza jest sztywna, a jej zadaniem jest unieruchomienie lub ograniczenie ruchomości w stawie lub innym odcinku ciała. Przez to, że ma bardzo stabilną konstrukcję zapobiega dalszemu uszkodzeniu lub pogłębianiu się dysfunkcji. Może być stosowana w przypadku poważniejszych urazów, złamań, po operacjach lub w leczeniu chorób przewlekłych (np. artretyzm). Natomiast stabilizator ma delikatniejszą budowę, jest wykonany z bardziej elastycznych materiałów z dodatkowymi paskami kompresyjnymi lub lekkimi szynami. Spełnia głównie funkcje kompresyjne i stabilizujące. Stosuje się go przy urazach czy kontuzjach jako pomoc w aktywnej rehabilitacji. Natomiast orteza będzie bardziej złożona, może mieć wbudowanych więcej elementów (tj. metalowe szyny, paski regulacyjne, zawiasy, nawet elektronikę do monitorowania ruchu).
Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od rodzaju urazu, stopnia jego nasilenia oraz celu, jaki chce się osiągnąć poprzez jego stosowanie. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji, a także wypisze zlecenie na wyrób medyczny (jeśli podmiot ma podpisaną umowę z NFZ limit refundacji NFZ w przypadku osób dorosłych wynosi 90%, natomiast dla dzieci do 18 roku życia 100% limitu).