Około dwie trzecie wszystkich wypadków związanych z poruszaniem się wiąże się z upadkami i jest piątą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób, które mają trudności z poruszaniem się. Upadki mogą być spowodowane problemami z poruszaniem się, co rodzi
szereg pytań w umysłach nie tylko tych, którzy mogą upaść, ale także członków ich rodzin i przyjaciół.
Jedno z najczęściej pojawiających się pytań: Jak możemy pomóc członkowi rodziny, który ma dysfunkcję związaną z niepełnosprawnością ruchową?
Osoby, które doświadczają przejściowej formy niepełnosprawności ruchowej, takiej jak złamana noga, mogą chcieć wyzdrowieć w domu, dopóki nie odzyskają pełnej sprawności ruchowej. Jeśli tymczasowe upośledzenie ruchowe trwa dłużej, osoba może chcieć wynająć pomoc domową, która może jej pomóc w takich sprawach, jak sprzątanie, zakupy, gotowanie lub inne czynności życia codziennego, do czasu odzyskania pełniej sprawności ruchowej.
Osoby starsze, które mają przejściową formę niepełnosprawności ruchowej, mogą zdecydować się na wejście do placówki życia wspomaganego lub placówki opieki długoterminowej podczas leczenia. Inni mogą zdecydować się na zamieszkanie z członkiem
rodziny, dopóki nie odzyskają sprawności ruchowej. Jeszcze inni decydują się na zatrudnienie doradcy ds. zdrowia (asystenta osoby niepełnosprawnej) w domu, aby w razie potrzeby pomagał w czynnościach życia codziennego i usługach transportowych.
Na pytanie, jakie urządzenia mogą pomóc osobie z niepełnosprawnością ruchową, prawdopodobnie najlepiej odpowie lekarz lub terapeuta zajęciowy. Specjaliści medyczni, którzy są wykształceni w zakresie pomocy w poruszaniu się, mogą udzielić odpowiednich
sugestii. Środki ułatwiające poruszanie się to urządzenia, które mogą pomóc osobie w łatwiejszym poruszaniu się.
Pomoce mogą obejmować takie elementy, jak:
Kiedy osoba z niepełnosprawnością ruchową korzysta z wózka inwalidzkiego, członkowie rodziny często zastanawiają się, czy mogą wprowadzić zmiany w swoich domach, aby przystosować do potrzeb ukochanej osoby. Istnieje wiele sposobów modyfikacji domu, aby uczynić go bardziej dostępnym dla osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego. Na przykład; przy wejściach do domów zamiast schodów można montować rampy.
Inne modyfikacje, które można wprowadzić w domach, aby były bardziej dostępne dla osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego, mogą obejmować poszerzenie korytarzy, aby ułatwić poruszanie się po nich, likwidację progów pomiędzy pomieszczeniami. Prysznice można zmodyfikować tak, aby wjeżdżał do nich wózek inwalidzki, upewniając się, że są wystarczająco szerokie, aby pomieścić wózek inwalidzki z możliwością manewru, a pod prysznicem znajdują się również poręcze. Podniesione toalety są bardziej dostępne, a upewnienie się, że przy toalecie znajdują się poręcze, czyni je bardziej dostępnymi. Blaty i zlewy można modyfikować tak, aby znajdowały się na poziomie, na który może dotrzeć osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego. Drzwi w domu można poszerzyć, a zamiast gałek otwierających można zamontować klamki, które są łatwiejsze w obsłudze.
Inną rzeczą, która może pomóc osobie z niepełnosprawnością ruchową, jest pozwolenie na parkowanie dla osób niepełnosprawnych – karta parkingowa. Karta parkingowa pozwala na parkowanie na wyznaczonych miejscach parkingowych w pobliżu wejścia do budynków, ułatwiając im wejście do środka. Zezwolenia można uzyskać w dowolnym powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Rozmowa z lekarzem/rehabilitantem/fizjoterapeutą może pomóc wszystkim zaangażowanym w nauczenie się odpowiednich ćwiczeń, ale ważne jest, aby wszyscy zaangażowani wiedzieli, jak prawidłowo je wykonywać. Jeśli członkowie rodziny lub znajomi mieszkają daleko, osoba niepełnosprawna ruchowo musi znaleźć kogoś, kto pomoże jej wykonać ćwiczenia lub może to zrobić członek rodziny lub przyjaciel.
Zachęcanie jest ważne, ponieważ może wzmocnić determinację wszystkich zaangażowanych osób. Członkowie rodziny i przyjaciele mogą poprosić lekarza, aby zorganizował kogoś, kto pokaże im, jak odpowiednio pomóc osobie z niepełnosprawnością ruchową. Taką osobą może być pielęgniarka odwiedzająca, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub pracownik socjalny. Ten personel medyczny może również pomóc w przygotowaniu do uzyskania trwałego sprzętu medycznego, takiego jak chodzik lub wózek inwalidzki.
Ważne jest, aby członkowie rodziny i przyjaciele pomagali osobie niepełnosprawnej ruchowo z ciężkimi ładunkami, takimi jak pranie, zakupy spożywcze lub wynoszenie śmieci. Jeśli członkowie rodziny lub przyjaciel nie są dostępni, aby pomóc w tych zadaniach, ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto im pomoże.