Jednym z najpoważniejszych urazów związanych z zimową pogodą są odmrożenia. Niska temperatura nasilona przez wiatr i wilgotność powietrza prowadzi do ochłodzenia organizmu i przekierowania krwi z dala od kończyn. Jeśli przepływ krwi do kończyn jest ograniczony, a temperatura skóry drastycznie spada, kryształy lodu zaczną się formować w krwi, a tkanki zamarzną. Wówczas dochodzi do odmrożeń, z towarzyszącą martwicą tkanek i potencjalnym zagrożeniem katastrofalną amputacją dotkniętych obszarów. W tym artykule przeczytasz o patofizjologii (nauka zajmująca się badaniem zmian i zaburzeń w pracy komórek i narządów organizmu, do których dochodzi w wyniku choroby) odmrożeń, ich leczeniu i zapobieganiu.
Odmrożenie jest jednym z urazów wywołanych niską temperaturą. Wiatr i większa wilgotność nasilają ten proces. Odmrożenia rozpoczynają się od zaczerwienienia się skóry bez jej uszkodzeń aż do poważnych czarniejących części ciała, które mogą samoistnie ulegać amputacji.
Odmrożenia klasyfikujemy na:
Odmrożenie pierwszego stopnia to najłagodniejszy stan tego spektrum, charakteryzujący się spadkiem temperatury warstw naskórka i skóry właściwej oraz odczuwaniem bólu i/lub drętwienia, ale bez uszkodzeń tkanek skórnych. Niższe temperatury, wiatr i wilgotność nasilają ten proces. Kiedy obwodowe tkanki, takie jak palce u rąk, palce u nóg, uszy i nos są narażone na niskie temperatury, reagują cyklami skurczu i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Kiedy utrata ciepła jest wystarczająco duża, cykle skurczu/rozszerzenia przystają, a kryształy lodu zaczynają formować się w płynach pozakomórkowych. To zwiększa ciśnienie osmotyczne, prowadzi do odwodnienia wewnątrzkomórkowego, a w konsekwencji do martwicy. W zależności od głębokości zamrożenia, urazem mogą być dotknięte skóra, nerwy, tkanka tłuszczowa, mięśniowa i kostna. Nerwy, chrząstki, kości i komórki śródbłonka są bardziej podatne na uszkodzenia niż skóra czy tłuszcz.
Wydłużony czas ekspozycji skóry na zimo i coraz to niższe temperatury zwiększają ryzyko odmrożeń. Dodatkowymi aspektami przyspieszającymi ten proces są istniejące schorzenia, takie jak choroby naczyń obwodowych, niedożywienie, choroba Raynauda, cukrzyca czy nawet palenie tytoniu! Wspólnym mianownikiem tych chorób jest osłabiona izolacja narządów wewnętrznych lub dysfunkcja układu naczyniowego.
Co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na odmrożenia znajdując się na zewnątrz? Oto kilka aspektów:
Oczywiście najlepszą opcją jest zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć przykrych konsekwencji zaleca się staranne ubieranie się zimą, noszenie dodatkowej odzieży podczas uprawiania sportów zimowych i unikanie obcisłej, ograniczającej ruch odzieży. Powinniśmy unikać używania alkoholu, palenia tytoniu i innych używek, aby nie osłabiać organizmu . Przebywając w niskich temperaturach i stojąc w jednym miejscu ważne jest, aby co jakiś czas poruszać rękami i nogami, co poprawi ich ukrwienie. Części ciała najbardziej narażone na działanie mrozu należy smarować tłustymi kremami ochronnymi.
W większości przypadków powrót do zdrowia po odmrożeniu może trwać od 5 do 30 dni, w zależności od ciężkości urazu. Osoby, które przeżyły odmrożenia, mogą nie tolerować zimna w obszarach wcześniej odmrożonych, co może być konsekwencją skurczu naczyń i nieprawidłowego napięcia autonomicznego po urazie spowodowanym zimnem. W fazie ponownego ogrzewania ciała, obrzęk może pojawić się w ciągu 3-5 godzin, utrzymując się przez 7 dni. Ewentualne pęcherze zazwyczaj występują w ciągu 4–24 godzin.
Podczas rekonwalescencji, podobnie jak w przypadku innych urazów związanych z przewidywaną utratą funkcji, istotne jest skonsultowanie się z ekspertami od rehabilitacji. Decyzji o amputacji jest ostatecznością. Dlatego zespół medyczny specjalizujący się w leczeniu ran powinien monitorować pacjenta, usuwając jedynie zakażoną powierzchowną martwą skórę, pozwalając uszkodzonej skórze na naturalne złuszczanie się. U chorych z odmrożeniami często występują obrzęki kończyn, dlatego trzeba stosować wyższe ułożenie kończyn.
W przypadku jakichkolwiek odmrożeń pierwszą pomocą poza rozgrzaniem ciała powinna być wizyta w szpitalu lub innej wyspecjalizowanej placówce! Nie lecz odmrożeń na własną rękę ponieważ może to wiązać się z potencjalnym kalectwem!