Nietrzymanie moczu stanowi istotny problem nie tylko zdrowotny, psychologiczny ale również ekonomiczny. Regularne kupowanie produktów chłonnych jest dość kosztowne. Dlatego niezwykle pomocna może okazać się pomoc NFZ w dofinansowaniu takich produktów. Jak się o nią ubiegać i jakie są zasady jej otrzymania. Postaramy się w prosty sposób wyjaśnić.
Zlecenie na refundowane wyroby chłonne wystawiane jest maksymalnie na rok. Mimo to pacjent może jednorazowo wykupić asortyment na 6 miesięcy, kolejne produkty dokupić po upływie tego okresu.
WAŻNE!
W przypadku starych zleceń realizacja zlecenia rozpoczęta w jednym z punktów np. aptece, sklepie medycznym czy sklepie internetowym musi być w nim realizowana od początku do końca jego ważności. Chyba, że przerwiemy jego realizację i udamy się do lekarza po nowe zlecenie. W takim przypadku będzie możliwość zmiany realizatora. W przypadku nowych e-zleceń nie jest konieczna realizacja zlecenia w jednym miejscu. Pacjent może zrealizować zlecenie w dowolnych punktach.
Zlecenie na wyroby chłonne ważne jest tylko w miesiącach, na które zostało wystawione. Jeśli miesiące te już upłynęły, niemożliwe będzie odebranie zaległych wyrobów np. jeśli zlecenie wystawione zostało na 3 miesiące tzn. styczeń, luty, marzec, to w lutym nie będzie możliwości odebrania wyrobów za miesiąc styczeń.
Wyroby chłonne nie muszą być osobiście odbierane przez osobę na która jest wystawione zlecenie. Może to być dowolna osoba np. rodzina, opiekun tej osoby.
Przysługuje bardzo małej grupie pacjentów – inwalidom wojennym, wojskowym oraz osobą represjonowanym. Pozostałym pacjentom NFZ zwróci 70% kwoty za zakupy w ramach obowiązującego limitu.
Co ważne...
Pacjentowi niezależnie od kodu P.100 czy P.101 przysługuje maksymalnie 90 sztuk produktów na miesiąc. Jeśli pacjentowi oprócz pieluchomajtek potrzebne są inne wyroby chłonne np. podkłady na materac czy wkładki urologiczne może zaznaczyć to lekarzowi, który wypisując zlecenie zaznaczy, że pacjent potrzebuje „pieluchomatjki lub zamienniki”. Dzięki takiej adnotacji, pacjent może dowolnie wybrać pieluchomajtki z podziałem na takie, jakie potrzebuje, zachowując oczywiście limit ilości na miesiąc.
WAŻNE :
Limit na środki chłonne może zostać niewykorzystany ale nigdy nie może zostać przekroczony. Jedynym wyjątkiem, gdzie liczba sztuk wyrobów chłonnych jest większa, są dodatkowe uprawnienia pacjenta w ramach ustawy „ Za życiem”, która wspiera osoby znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dodatkowe uprawnienia przysługujące dzieciom do 18 roku życia cierpiące na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia (uprawnienia 47DN). Chociaż w tym przypadku NFZ również pokrywa 70% z limitu, istotne jest tutaj zniesienie limitu ilościowego. To lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta.