Październik stał się symbolem walki z rakiem piersi na całym świecie. Ruch ten zapoczątkowany w latach 90. przez organizacje zdrowotne oraz charytatywne miał na celu zwrócenie uwagi na problem, który dotyczy milionów kobiet. W ramach Pink October organizowane są liczne kampanie edukacyjne, biegi charytatywne oraz wydarzenia mające na celu zgromadzenie funduszy na badania nad rakiem piersi oraz wsparcie dla chorych.
W Polsce rak piersi stanowi 23–25 % przypadków nowotworów u kobiet. Jak zmniejszyć tę statystykę? Kluczem jest profilaktyka.
Rak piersi w początkowym stadium nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest samodzielne badanie, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie, najlepiej co miesiąc.
Aby wykonać samobadanie stań przed lustrem naga od pasa w górę i obserwuj swoje piersi. Poszukaj zmian na ciele w kształcie i symetrii piersi oraz ich zarysie. Następnie:
Regularne badania zalecane są dla kobiet po 50. roku życia, chociaż wiele specjalistów rekomenduje wcześniejsze badania, szczególnie w przypadku obciążenia nowotworem w rodzinie. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%!
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.
Samo badanie mammografem najczęściej odbywa się w pozycji stojącej. Pacjentka kładzie pierś na specjalnym stoliku, a technik delikatnie dociska ją aparatem mammograficznym. Następnie wykonywane są zdjęcia, zazwyczaj w projekcjach czaszkowo-ogonowej oraz skośnej przyśrodkowo-bocznej. Badanie zazwyczaj nie powoduje bólu, choć może wywołać pewien dyskomfort. Po zakończeniu badania obu piersi i ubraniu się, pacjentka może wrócić do codziennych zajęć. Całość trwa około 20 minut.
USG częściej służy do badania młodych kobiet, u których gruczoł sutkowy zawiera gęstszą tkankę piersiową, gdzie mammografia może być mniej skuteczna. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur piersi. Badanie USG jest szybkie i bezbolesne. Pacjentka kładzie się na plecach, a na jej skórę nanosi się żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Lekarz przesuwa głowicę aparatu po powierzchni piersi, co umożliwia uzyskanie obrazu wewnętrznych struktur tkankowych. Badanie trwa zazwyczaj około 10–20 minut.
Kolor różowy, symbol tego miesiąca, jest od lat kojarzony z walką z rakiem piersi. Wiele instytucji, budynków i miejsc na całym świecie rozświetla się różowym światłem, aby podkreślić wagę tej kampanii.
Symbol swoją sławę zawdzięcza dwóm kobietom — Evelyn Lauder, która była wiceprezeską firmy Estée Lauder oraz pacjentką, która pokonała raka piersi, a także Aleksandrze Penney - byłej redaktor naczelnej czasopisma "Self". To właśnie one wpadły na pomysł, aby różowa wstążka stała się symbolem Miesiąca Świadomości Raka Piersi.
Co ciekawe 15 października 2019 roku nastąpiła próba ustanowienia oficjalnego Rekordu Polski na najwięcej osób z różową wstążką, zgromadzonych w jednym miejscu i czasie. Odbyło się to w ramach inauguracji XV Powiatowego Tygodnia Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia. Punktualnieo godzinie 15:00 na Rynku Staromiejskim w Stargardzie pojawiły się aż 944 osoby, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Taki wynik trafił do Księgi Rekordów Polski.
Oprócz profilaktyki i leczenia, ważnym aspektem walki z rakiem piersi jest wsparcie emocjonalne i psychiczne dla osób chorych oraz ich rodzin. Organizacje charytatywne i fundacje oferują pomoc w postaci grup wsparcia, terapii psychologicznej oraz doradztwa medycznego.
Diagnoza nowotworu jest zawsze trudnym doświadczeniem, a odpowiednie wsparcie może pomóc pacjentom oraz ich bliskim w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z leczeniem i powrotem do zdrowia. Akcją wartą uwagi jest oddanie włosów dla Fundacji Rak'n'Roll.
Możesz przekazać 35 cm naturalnych włosów, które zostaną wykorzystane do utkania peruki lub wpłacić datek do fundacji na zakup peruk z włosów syntetycznych. Włosy farbowane lub rozjaśniane nie nadają się na perukę. Więcej informacji możesz przeczytać TUTAJ.
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje refundację produktów, które mają pomóc pacjentom onkologicznym. Mowa tu o m.in o perukach, protezach piersi dla kobiet po mastektomii czy stanikach dla Amazonek (biustonosze z kieszonkami na protezy).
Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono istotne zmiany dotyczące refundacji produktów dla kobiet po mastektomii, w tym protez piersi i biustonoszy. NFZ refunduje protezy piersi dla pacjentek, które przeszły operację nowotworową piersi, mają wady rozwojowe lub doznały wszelkich urazów.
Na powyższe produkty trzeba otrzymać zlecenie od lekarza, może to być onkolog, chirurg lub dermatolog. Takie zlecenie można zrealizować w sklepach medycznych, nawet tych internetowych, które mają umowę z NFZ.
Dowiedz się czym jest Pink October oraz z jakiej refundacji NFZ mogą skorzystać osoby onkologiczne.