Pulsoksymetr to urządzenie służące do pomiaru saturacji (stopień natlenienia krwi) i pulsu.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, gdyż wystarczy nałożyć pulsoksymetr na palec i w ciągu kilku lub kilkunastu sekund otrzymujemy wynik. Istnieje także możliwość pomiaru poprzez nałożenie pulsoksymetru na małżowinę uszną, skrzydełko nosa lub palec u stopy. W przypadku noworodków często praktykuje się mierzenie poprzez stopę lub nadgarstek.
Urządzenie emituje fale o różnej długości, które następnie są pochłaniane przez czerwone krwinki w naszym ciele. W komórkach tych znajduje się odpowiedzialna za transport tlenu hemoglobina, promieniowanie jest odbijane inaczej wtedy, gdy krew jest utlenowana, a inaczej, gdy jest odtlenowana. To właśnie dzięki tym różnicom w pochłanianiu fal możliwe jest oznaczenie saturacji krwi.
Pulsoksymetr jest skierowany przede wszystkim dla osób z chorobami serca, układu oddechowego, nadciśnieniem, cukrzycą lub wymagających stałej opieki medycznej, choć coraz częściej stosowany jest przez zwykłych użytkowników w warunkach domowych.
Urządzenie pomaga monitorować i kontrolować stan naszego zdrowia, dlatego też warto okresowo wykonywać badanie, aby mieć wiedzę na temat funkcjonowania naszego organizmu.
U dorosłych wynik natlenienia krwi najczęściej znajduje się w przedziale 95%-98%. W razie niepokojących wyników, czyli takich poniżej 95% konieczna jest konsultacja z lekarzem.
U palaczy papierosów saturacja zwykle jest niższa niż u osób prowadzących racjonalny tryb życia i zazwyczaj mieści się w przedziale. 92 % – 95 %.
Puls powyżej normy nazywamy tachykardią, natomiast zbyt niski to bradykardia.
W związku z pandemią koronawirusa możesz otrzymać urządzenie do monitorowania saturacji krwi i tętna, jeśli potwierdzono u Ciebie pozytywny wynik testu na COVID-19 i masz powyżej 55 lat. Jeśli jednak nie dotarł do Ciebie lub nie ukończyłeś 55. roku życia możesz zgłosić potrzebę otrzymania go poprzez formularz. Sprzęt jest finansowany w ramach programu Domowej Opieki Medycznej, do którego także możesz zgłosić się sam lub za pośrednictwem lekarza podstawowej opieki medycznej.
Więcej szczegółów oraz formularz do uzupełnienia znajdziesz tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-otrzymac-pulsoksymetr