Do otrzymania dofinansowania na m.in. wózek inwalidzki (podstawowy), laski i kule ortopedyczne, pieluchy i pieluchomajtki, cewniki, worki do zbiórki moczu czy materace i poduszki przeciwodleżynowe niezbędna jest wizyta u lekarza POZ i zlecenie na konkretne produkty. W przypadku innych produktów (np. specjalistyczne wózki inwalidzkie) konieczne będzie zlecenie od lekarza specjalisty wymienionego ustawie.

Większość z tych produktów powinno się dopasować indywidualnie do potrzeb klienta: możliwości wyboru rozmiaru, szerokości siedziska, regulowanej wysokości itp. Na wszystkie produkty refundowane z NFZ sklep lub hurtownia medyczna wystawia fakturę dla klienta, w której zaznaczona jest jego odpłatność i udział NFZ. Na podstawie tej faktury oraz potwierdzonej kopii zlecenia na produkt można starać się o zwrot poniesionych kosztów za produkty refundowane w placówkach wsparcia tj. MOPS, GOPS, PCPR, PFRON jednak w tym przypadku konieczne jest dołączenie orzeczenia o niepełnosprawności.

Przy zakupie produktów warto najpierw zapoznać się ze sposobami i warunkami dotyczącymi refundacji oraz dofinansowań! To Ci się należy!

Należy pamiętać, że można również na inne formy pomocy otrzymać dofinansowanie np. do:

  • oprzyrządowania samochodu,
  • sprzętu elektronicznego, wraz z niezbędnym przeszkoleniem z obsługi sprzętu elektronicznego, o ile takie jest potrzebne,
  • utrzymania sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego,
  • protezy, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, wraz z serwisem protezy, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
  • prawa jazdy,
  • skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego oczywiście wraz z koniecznym serwisem wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub skutera,
  • pobytu dziecka w żłobku albo przedszkolu,
  • nauki na poziomie wyższym.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, lub nie jesteś pewien czy Twój przypadek kwalifikuje się do refundacji i w jakim stopniu przysługuje Ci dofinansowanie na potrzebny sprzęt lub produkty, skontaktuj się z nami.

Udzielimy Ci indywidualnej, DARMOWEJ porady oraz przedstawimy Ci wszelkie możliwości na pozyskanie dodatkowych środków z NFZ, PFRON, PCPR, MOPS i innych instytucji oraz fundacji oferujących takie zapomogi.

Nie znalazłeś pomocnych materiałów lub masz pytanie do specjalisty?

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub czatu online z naszym ekspertem, który doradzi Ci w oparciu o Twoją sytuację.

INFOLINIA:

+48 785 105 500   +48 800 101 540

KONTAKT E-MAIL:
Sylwia dt.sylwiawozniak@gmail.com
Anna dt.annadaskalakis@gmail.com