Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy z związku z kaszlem, gwałtownym śmiechem lub wysiłkiem fizycznym wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej powodując mimowolne wyciekanie moczu. Spowodowane jest nadmierną ruchomością szyi pęcherza oraz niewydolnością mechanizmu zwierającego. Typowym objawem nietrzymania moczu jest jego bezwiedne oddawanie w niewielkich ilościach bez uczucia parcia. Nieleczone – zmienia się w poważny problem. Dotyczy on przede wszystkim kobiet, ale w grupie osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu znajdują się również mężczyźni.
Najwłaściwszą opinię wyda lekarz. Na początku przeprowadzi on dokładny wywiad, w którym będzie szczegółowo pytał o ilości wypływającego moczu, okoliczności epizodów czy ilości przyjmowanego płynu. Priorytetem w diagnostyce jest wykonanie badania przedmiotowego (badanie brzucha, krocza i miednicy oraz test wysiłkowy, przeważnie kaszlowy obserwując intensywność ewentualnego wycieku. U kobiet podstawą jest także badanie ginekologiczne. Badania dodatkowe powinny obejmować analizę moczu, a w uzasadnionych przypadkach posiew moczu i określenie oporności na antybiotyki, ponieważ nietrzymanie moczu często towarzyszy zakażenie układu moczowego.
Profilaktykę należy rozpocząć już w młodym wieku. Przede wszystkim eliminując czynniki ryzyka. Należy zwrócić uwagę na prowadzenie zdrowego trybu życia, regularnym wykonywaniu ćwiczeń dna miednicy, zapobieganiu otyłości i zwalczaniu zaparć.
Zapobieganie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu polega na :
- ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z alkoholu,
- unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego- zaprzestaniu palenia papierosów,
- zwalczaniu zaparć poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.
Osoby , które cierpią na niekontrolowane nietrzymanie moczu podczas czynności dnia codziennego jak kichanie, kaszel lub podczas wysiłku fizycznego doskonale wiedzą jak krepujące są to sytuacje. Dyskomfort związany nawet z niewielkimi incydentami, uczucie wilgoci oraz charakterystyczny zapach może odbierać radość życia , wprawiać w zakłopotanie w miejscach publicznych czy też w miejscu w pracy. Doraźnym sposobem na poradzenie sobie z kłopotem mogą być wyroby chłonne, które mają za zadanie nie tylko pochłaniać wilgoć czy neutralizować zapach amoniaku ale chronią skórę przed podrażnieniami.
Jak otrzymać refundację oraz komu przysługuje?
Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi wyciekami moczu doskonale sprawdzą się produkty zapewniające dyskretną ochronę jak np. wkładki urologiczne. Następne w kolejności będą wkładki o większej chłonności oraz majki chłonne. Może to być lepszy wybór ze względu na większą chłonność. Natomiast w przypadkach, w których mówimy o dużym problemie, najbardziej dopasowane mogą okazać się najbardziej chłonne wyroby, takie jak pieluchy anatomiczne czy pieluchomajtki. Problem wysiłkowego nietrzymania moczu podczas kichania bądź śmiania, może być zaczątkiem poważnej przypadłości. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza, która może w znaczący sposób dać szansę nawet na całkowite wyleczenie.